ana ana

    
   
   
3B İnşaat
Endüstriyel Filtre ÇözümleriDonaldson
Türkiye Yetkili Servisi
Çevre Kirliliği

...

Toz Toplama

Pliseli Torba Kullanımının Sağladığı Avantajlar

İşletmelerimiz Türkiye şartlarında filtrelerin işleyişleri konusunda detaylı bilgi sahibi olmadıklarından filtrelerin alanlarına bakmadan fiyatı en ekonomik filtreleri tercih etmektedirler. Bu durumda filtrelerin toplam debiye oranla alanları küçük kalmakta ve filtreler olması gerekenden çok düşük ebatlandırılmaktadırlar. Küçük ebatlandırılan filtreler çabuk tıkandığından ve hedeflenen tozsuzlaştırmalar geçekleştirilemez. Devamı için...

Yağ Arıtma

Donaldson’un Dryflo model mist toplama ünitelerinde özellikle yağ buharı toplamak için dizayn edilmiş kartuş filtreler kullanılmaktadır ve 4 Kademeli filtrasyon uygulanmaktadır. Devamı için...


Torit-Dce Oil Mist Toplama Ünitesi

Yağ Buharı Toplama Ünitelerimizin Çalışma Prensibi

Kullanıcının Avantajı

 • Yüksek verimli bir filtre. 0.3μm partiküllerde %99.8
 • Düşük maliyet. Çoğu zaman kullanılan soğutma yağları geri kazanılır ve atmosfere atılması gereken hava hepa filtre kullanımı sayesinde geri çevrilebilir. Geri kazanım ve geri çevirim işletme maliyetlerini düşürücü çok önemli faktörlerdir.
 • Çalışanları solunum problemlerinden korur, kaza ve yangın risklerini azaltır.
 • Temizlik masrafları azalır.
 • Makina hızını ve verimini arttırır.
 • Çalışma şartlarınız Çevre Yönetmeliklerine uygun olacaktır. Donaldson’ın ekipman ve teknolojisi uzun yıllar boyunca ülkemizin Avrupa Birliğine ekonomik ve sosyal entegrasyonu süresince ortaya çıkabilecek bütün çevre koruma taleplerini karşılayabilecek niteliktedir.
 • Çalışma ve hava şartlarınınzın iyileşmesi imalat kalitenizi arttıracaktır.
 • Filtrelerimizin bakımı çok kolaydır. Az sayıda basit el aletleri kullanılarak filtre değişiklikleri kolaylıkla yapılabilir.

Kaliteye önem veren bir firma olarak yüksek kalitede hizmet verebilen, toz ve oil mist toplama konusunda uzman ve kalitesini kanıtlamış bir firmayla çalışmanın sizin için de tercih sebebi olacağına inanıyoruz.

ECB Çevre Dostu Kabinimizin Atex Uyumu

ECB kabini bir çok durumda toz toplama için tercih edilen bir alternatif olmaktadır. Devamı için...

ECB kabini patlayıcı tozlarda kullanıp Atex’e uyum sağlanabilir mi? EVET. Bunun için bazı basit kurallara dikkate etmek yeterli olacaktır. Bunlar:

 • ECB ZONE 20’de kullanılamaz
 • Kabin alanı ZONE 20 olarak Zone’landırılamaz
 • Off-line silkeleme(fan çalışırken silkeleme yapılmaması)

ECB, patlama kapağı olmadan ve gövdesini patlamaya karşı kuvvetlendirmeden patlayıcı tozlarda aşağıdaki şartlarda kullanılabilir.

 • ECB kabini Zonlandırılmamış, Zone 22 veya Zone 21 alanlarında kullanılabilir,
 • Kabinin Zone’u Zonlandırılmamış, Zone 22 veya Zone 21 Alanlarında olmalıdır,
 • Silkeleme sistemi fan çalışırken silkeleme yapmayacak şekilde programlanmalıdır. Silkeleme esnasında silkeleme yapan filtrenin fanı kesinlikle çalışmamalıdır.
 • Kabin içerisinde kullanılan bütün ekipmanlar adlandırılan Atex Zone’una uygun seçilmelidir.(Işıklar, elektrik fiş ve prizleri gibi)
 • Kirli hava kısmında(DAP) kullanılan ekipmanların hepsi Zone 21 uyumludur. (problar ve göstergeler gibi)
 • Temiz hava kısmında(CAP) kullanılan ekipmanların hepsi Zone 22 uyumludur. ( pilot valfler ve bağlantı kutuları gibi)
 • Silkeleme esnasında kabinde kimse olmamalıdır.

ECB Çevre Dostu Kabinimizin Çalışma Şekli

Tartım bölgesinden gelen toz yüklü hava öncelikle atmosfere açık panjurlardan geçerek filtre ünitesinin içine taşınır. Burada kesit büyüdüğünden hız düşer ve yer çekimi özelliğinden dolayı tozun bir kısmı doğal yollarla toz çekmecesine yönlendirilerek ayrılmış olur. Havada asılı kalabilen ama hala yer çekiminin etkisinde olan daha ince partiküller havanın emişine kapılarak filtre elemanlarının yüzeyine taşınır. Hava filtre elemanlarından geçerek atmosfere atılırken tozlar filtre yüzeylerinde tutulur. Devamı için...

Neden ECB ?

Toz Boya tartımı esnasında ortaya çıkan boya tozlarının toplanması için size önerimiz teknik bazı özellikleri yukarıda belirtilmiş ECB tip toz toplama ünitemizi kullanmanızdır.

ECB tip toz toplama üniteleri firmamız Donaldson tarafından çalışanların şartlarını iyileştirebilmek amaçlı dizayn edilmiş düşük maliyetli bir çalışma istasyonudur. Amaç çalışanların hareketlerini ve görüş alanlarını kısıtlamayan daha elverişli bir çalışma ortamı sağlamaktır.

ECB içerisinde Operatörler Maskesiz Çalışabilir mi?

Aslında bu sorunun yanıtı kesin ve net bir HAYIR’dır. Ancak yapılan bir çok uygulamada operatörlerin maske kullanmadıkları bilinmektedir. Aşağıdaki fotoğraflarda da görüldüğü gibi bazı operatörler ECB kabinde çalışırken maske takma gereği duymamaktadır.

Firmamız kabin içerisinde çalışırken maske takılmasının gerekliliğini her zaman belirtmektedir.

Aşağıda çeşitli tartım uygulama fotoğrafları bulabilirsiniz.


ECB3

ECB3

ECB içerisinde Taşlama Tezgahı Kullanımı

Downdraft Bench aslında bir çalışma masasıdır. Downdraft adını dizaynı gereği hava akışının yukarıdan aşağıya doğru hareket etmesinden almaktadır.

Kullanılmasının sebebi kürekle tartıma toz taşıma esnasında yere dökülen tozların yere dökülmek yerine direk filtreye gitmesini sağlamaktır. Aşağıdaki fotoğrafta 2 adet down draft bench görülmektedir.


Akzo Nobel Kemipol-Türkiye ECB 3

ECB içerisinde Spark Trap(kıvılcım tutucu) Kullanımı

Bazı uygulamalar esnasında uygulamadan dolayı etrafa kıvılcımlar saçılmaktadır. Bunların filtre elemanlarına ulaşması yangına sebep verir. Bunları engellemek için toz toplama filtrelerinin girişinde Kıvılcım Tutucular kullanılmaktadır. Firmamız bir kıvılcım tutucu da ECB kabinleri için geliştirmiştir.

Aşağıdaki fotoğrafta böyle bir uygulama görebilirsiniz.


Taşlama

Kıvılcım tutucu (spark trap)

Magnehelic Fark Basınç Manometresi Kullanımı

Bazı firmalar dijital göstergeleri yeterli bulmamakta ve ilave olarak filtre elemanlarının kirlilik durumunu takip edebilmek için mekanik göstergeli fark basınç manometrelerini tercih etmektedirler.


Magnehelic Fark Basınç Manometresi

Hepa Filtre Kullanımı

Bazı uygulamalar emilen havanın filtre edildikten sonra tekrar geri çevrimine müsaade etmektedir. Bu durumlarda filtreleme verimi çok yüksek olan hepa filtreler kullanılmaktadır. Firmamızın önermekte olduğu filtrelerin verimi EU11-EU12 değerinde Hepa filtrelere denktir. Bu yüzden bir çok uygulamada emilen havanın geri çevrimi için ilave hepa filtrelere gerek duyulmamaktadır.Günümüzde ilaç sekteründe kullanılan hepa filtrelerin verimi EU13’tür.

Hepa filtreler kaset tip olup ya fandan önce ya da fandan sonra geri dönüş kanalları üzerinde kullanılmaktadır. Firmamız Hepa filtre uygulamasını İBA Kimya’nın Kayseri tesislerinde havanın geri çevriminde kullanmıştır.


ECB 1 genişleme panelli

ECB 6


ECB 6 genişleme panelli

Telefon:(0216) 314 5335      Fax: (0216) 314 5334
E-mail: info@3binsaat.com
Ofis: Bulgurlu Mh. İzzettin Bey Cd. Dilek Sit. B-Blok D: 2 Ümraniye/ İSTANBUL
Fabrika: Y.Dudullu mah. İmes San. Sit. B Bl. 207. sk. No:5 Ümraniye/ İSTANBUL
© 2014 3B İnşaat AŞ       Tasarım: D.Akkurt, http://www.ak-kurt.com